Venkovní vířivka – průvodce od výběru přes nákup až po instalaci vířivky

V dnešním článku se budeme opět věnovat venkovním vířivkám, tentokrát se zaměříme na jejich výběr, nákup a samotnou instalaci. Když se totiž rozhodnete do své vlastní venkovní vířivky investovat nemalé peníze, máte právo vědět o možnostech, rozdílech i případných úskalích, které se s venkovními vířivkami pojí. Věříme, že náš průvodce výběrem venkovní vířivky vám poskytne informace o všem.

Průvodce výběrem venkovní vířivky krok za krokem:

Průvodce jsme rozdělili do jednotlivých kroků, které na sebe navazují, a měly by vám pomoci se zodpovězením těch nejdůležitějších otázek. Pojďme se podívat, co trh s venkovními vířivkami nabízí a jaké jsou možnosti.

Nafukovací nebo vestavěná vířivka?

Nejprve si ujasněte, kolik peněz chcete do venkovní vířivky investovat. Pokud pár desetitisíců, pak pro vás dveře do světa vestavěných vířivek zůstanou s největší pravděpodobností zavřené. Vestavěné venkovní vířivky mívají kvalitní skořepinové opláštění, různé typy hydromasážních i vzduchových trysek a dají se zapustit i do země nebo obložit dřevem či ratanem. Cena vestavěných vířivek začíná zhruba na 100 tisících korun.

Oproti tomu venkovní nafukovací vířivky se dají přirovnat k malým venkovním bazénům, jelikož se nafukují a dají se snadno přenášet. Vyjdou vás také mnohem levněji, zhruba na 10-30 tisíc korun. Jejich životnost je pochopitelně nižší a kvalita masáže úměrná ceně. Přesto ale získávají na popularitě a po tom, co jsme měli možnost nafukovací vířivky v redakci otestovat, nedáme na relax v nich dopustit.

vřivka řerná

Vířivka pro 2 nebo 4 osoby?

Postačí vám vířivka pro 2 osoby nebo máte kupu dětí a s přehledem zaplníte místo ve vířivce pro 6 osob? Tady zmíníme, že nafukovací vířivka ne vždy pojme tolik lidí, kolik uvádí výrobce. Určitě doporučujeme počítat s rezervou a nečekat, že ve vířivce pro 4 osoby se ve čtyřech lidech budete moci královsky roztahovat. Spíše počítejte i s možností, že jeden z vás zaujme místo na klíně. Nafukovací vířivky kulatých i osmiúhelníkových tvarů se pak liší i v provedení, nejčastěji bývají vyrobeny z odolného zesíleného PVC materiálu, které se mnohdy schovává pod tkaninovou vrstvou nebo imitací kůže, jako tomu je například u vířivek Hanscraft.

Vzduchové vs. hydromasážní trysky

Kvalitu masáže nejvíce ovlivňují trysky. Ty mohou být buď vzduchové nebo hydromasážní. Vzduchové trysky masírují spíše povrchově a jemněji, kdežto hydromasážní trysky masírují hloubkově a intenzivněji a přinesou vám z vířivé lázně lepší požitek. Ideálně zvolte vířivku, která oba typy trysek kombinuje, jako například vířivka Intex Pure Spa Jet Bubble Massage. U vestavěných vířivek si směřování trysek mnohdy můžete regulovat, u nafukovacích vířivek nikoliv.

vířivka kruhová béžová

Ohřev vody

Dále čelíte otázce, zda chcete vířivku s ohřevem vody nebo bez. Vestavěné vířivky ohřev pochopitelně mají, takže se dají bez problémů využívat celoročně, tedy i v zimě. Některým nafukovacím vířivkám ohřev vody chybí, a proto slouží převážně jen k letnímu osvěžení. Za nás doporučujeme venkovní vířivku s ohřevem ideálně na 40–42 stupňů Celsia, abyste v ní mohli relaxovat i brzy na jaře nebo na podzim. V zimě nafukovací vířivku raději ukryjte před mrazem, aby nedošlo k poškození materiálu.

Příslušenství

Dbejte na to, aby venkovní vířivka měla alespoň základní příslušenství. To znamená kartušový filtr, tester na volný chlór a pH, termokryt na přikrytí a udržení teploty vody, izolační podložka pod vířivku, adaptér na zahradní hadici a návod k použití. Pro dosažení maximálního pohodlí se neobejdete bez podhlavníků, lavice či opěrek, které leckdy nebývají součástí balení.

Kde koupit venkovní vířivku?

Hádáme, že teď už máte v typech venkovních vířivek alespoň trochu jasno. Na místě je tak otázka, kde venkovní vířivý bazén koupit. V zásadě se vám nabízí 3 možnosti:

  • Internet
  • Kamenný obchod
  • Bazar

Chcete-li ušetřit, zapátrejte na internetu a pořiďte si venkovní vířivku online skrze renomovaný e-shop. Jedině tehdy natrefíte na venkovní vířivky v akci či ve slevě. Stejně tak i v případě skořepinové venkovní vířivky, u té však instalaci přenechte odborné firmě.

Venkovní vířivka bazar

Na venkovní vířivky narazíte i na bazarech. Zejména pak Sbazar.cz nebo na Bazos.cz láká zajímavými cenami a výhodnými nabídkami. Možná se vám touto cestou podaří na venkovní vířivce opravdu ušetřit, ale nespoléhejte jen na štěstí a dobré lidi. Raději využijte i bazary jednotlivých e-shopů, které nabízí mírně poškozené, avšak plně funkční venkovní vířivky za zlomek původní ceny.

Instalace vířivky

V případě vestavěné venkovní vířivky přenechte instalaci odborné firmě. U nafukovacích vířivek zvládnete montáž svépomoci během několika desítek minut. Stačí jen na rovný povrch položit izolační podložku a vířivku nafouknout externím kompresorem. Ve většině případů se však nafukovací vířivky nafouknou samy bez vaší pomoci, a to díky vzduchovému čerpadlu, které následně slouží jako masážní čerpadlo. Nafouknutí tak trvá pár minut, napuštění pak zhruba půl hodiny. Věřte nám, že s přiloženým návodem vše zvládnete hravě a bez problémů.