Mít doma své vlastní wellness už dnes není luxusem, který si může dovolit jen málokdo. Zásluhu na tom mají zejména nafukovací vířivky, jejichž popularita rok od roku stoupá. Mohou se však svými funkcemi a kvalitou klasickým vířivým vanám vůbec vyrovnat? Kolik stojí jejich provoz a jak se liší jejich ceny a kvalita masáže? Nafukovací vířivky jsme pro vás otestovali a nyní vám přinášíme kompletní informace, které by vás o nich mohly zajímat.
Nafukovací vířivka vs. vestavěná vířivá vana
Nafukovací vířivka v podstatě funguje na podobném principu jako nafukovací bazén. Jednoduše ji nafouknete (mnohdy se však nafoukne sama), napustíte a poté s ní můžete libovolně manipulovat. S akrylátovou vířivou vanou nikoliv. A to nejdůležitější – mobilní vířivku pořídíte zhruba za 10–30 tisíc korun, zatímco vířivá vana vás vyjde i na statisíce korun. Jedná se tedy o skvělou alternativu pro nenáročné zákazníky, kteří touží po každodenní dávce relaxu.
- Hlavní výhody a nevýhody nafukovacích vířivek
Ještě než si nafukovací vířivky rozebereme detailněji, odhalíme vám, v čem tkví jejich hlavní výhody a nevýhody:
+nižší pořizovací cena
+snadná montáž
+optimální velikost
+vhodné i na malé zahrádky
+jednoduchá údržba
-nižší odolnost
-nižší výkon hydromasážních trysek
-nemožnost nasměrování masážních trysek
Jako první se zaměříme na zpracování, tvar a rozměry nafukovacích vířivých bazénů. Na trhu najdete nespočet druhů nafukovacích vířivek, které se liší jak designově, tak i cenově. Vířivky kulatého i obdélníkového tvaru bývají nejčastěji potažené zesíleným laminovaným PVC materiálem, který slibuje dlouhou životnost a odolnost. Některé vířivky značky Intex nebo Hanscraft pak lákají neotřelým designem v imitaci pštrosí či krokodýlí kůže, což se samozřejmě odráží i na ceně. Neholdujete-li přílišné extravaganci, pak vás zaujme spíše přírodní béžové provedení, které nabízí již zmiňovaný Intex.
Standardně pojmenafukovací vířivka 1-4 osoby, někdy dokonce i 6 osob. Tady je asi dobré zmínit, že ne vždy se do nafukovací vířivky vejde tolik lidí, kolik výrobce uvádí. Pokud si v nafukovací vířivce chcete užít skutečné pohodlí, vždy od počtu uvedených osob odečtěte 1-2 osoby. Abyste do vířivky ponořili téměř celé tělo, měla by být hluboká alespoň 73 cm.
- Montáž a demontáž nafukovacích vířivek
Pokud nemáte v lásce složité návody a sestavování nábytku nepatří mezi vaše silné stránky, pak vás jednoduchost zprovoznění nafukovacích vířivek potěší. Nafukovací vířivka se většinou nafoukne sama během několika minut za pomocí vzduchového čerpadla, které poté slouží jako hydromasážní čerpadlo. U některých vířivek vám k nafouknutí poslouží externí kompresor. Umístit ji můžete takřka kamkoliv, kam až dosáhne přípojka k vodě: ať už na chatu, chalupu, balkón, terasu nebo třeba doprostřed svého obýváku. Doporučujeme však vířivku nevystavovat přímému slunci a mrazu, mohlo by vás to stát poškozený materiál. Nafukovací vířivku napustíte zhruba do 10 minut a vypustíte pomocí výpustního ventilu maximálně za půl hodiny.
- Funkce a ohřev vody
Nafukovací vířivky se pochopitelně liší také svými funkcemi a dost záleží na tom, co od té své očekáváte. Síla masáže závisí na tryskách, nicméně ne vždy platí, že čím více, tím lépe. Jestliže si chcete ve vířivce jen tak posedět a spokojíte se s lehkým bubláním, pak se bez obav držte nižší cenové kategorie vířivek, které disponují pouze vzduchovými tryskami. V případě, že chcete zažít opravdovou masáž, hledejte nafukovací vířivku s hydromasážními tryskami, které najdete například u vířivek Pure Spa Jet od Intexu. Některé vířivky se tryskami dokonce pyšní nejen po svém obvodu, ale i ve spodní části, takže blahem zaplesají i vaše chodidla. Velkým plusem je, pokud má vířivka LCD displej, jenž vám umožní si intenzitu, stupně masáže i teplotu vody regulovat.
Ohřev vody ve vířivce
Nafukovací vířivku bez ohřevu vody můžete využívat v létě ke zchlazení, ve vířivce s ohřevem si pak můžete lebedit od jara do podzimu. Vířivý bazén s ohřevem vám většinou umožní vyhřátí vody na 40-42 °C. Rychlost ohřevu vody se udává ve wattech, obvykle ale výrobci pro lepší představu uvádějí i stupně, tzn. třeba 2,5 °C za hodinu. To, jak rychle se vám vířivka ohřeje, záleží na počáteční teplotě vody, prostředí i ochlazování větrem.
- Příslušenství
Hladký a bezstarostný provoz nafukovací vířivky se neobejde bez základního příslušenství, kam patří zejména kartušový filtr, tester na volný chlór a pH, případně chemický plovák, dále pak termokryt či plachta na přikrytí a udržení teploty vody, izolační podložka pod vířivku, adaptér na zahradní hadici a návod k použití. Upřímně podotýkáme, že do něj spadají i další věci jako podhlavníky, lavice či další opěrky, bez nichž relax ztrácí na významu. Potom také ozonátor, který vypouští do vody malé množství ozónu a zajišťuje tak desinfekci a oxidační účinek vody. Držák na pití a další vychytávky pak přijdou vhod, ale rozhodně nejsou nutností.
- Náklady na provoz nafukovací vířivky
Teď si asi říkáte, to je všechno skvělé… ale kolik stojí provoz takové srandy?
To samozřejmě záleží. Na objemu vodu, umístění vířivky, kvalitě izolační podložky, termokrytu a hlavně na intenzitě využívání vířivky. Provoz nafukovací vířivky o objemu do 700 litrů vody vás při pravidelném měsíčním relaxování vyjde zhruba na 500-700 korun, u větších vířivek užívaných na podzim se náklady mohou vyšplhat i na 2 000 korun. Vířivky umístěné na zimní zahradě či v interiéru spotřebují obecně méně energie.
- Ceny nafukovacích vířivek
Cenově se nafukovací vířivky pohybují v rozmezí od 10 do 30 tisíc korun. Kolem 10 tisíc korun pořídíte například nafukovací vířivku Intex Pure Spa Bubble Massage vybavenou pouze 120 vzduchovými tryskami. Ceny vířivek s hydromasážními tryskami pak začínají cca na 20 tisících korun, avšak dají se sehnat i výhodněji. K nim se řadí například nafukovací vířivka Intex Pure Spa Jet, kterou ve slevě pořídíte i za 19 tisíc korun.
- Nafukovací vířivka recenze, diskuze, zkušenosti
Jako první se v rámci recenzí a našich zkušeností zaměříme na vířivky nižší cenové kategorie, konkrétně na nafukovací vířivku Intex Pure Spa Bubble Massage Therapy, která disponuje pouze vzduchovými tryskami.
Materiál vířivky je pevný, odolný, vířivku jsme opravdu smontovali během desítek minut, načež se vyhřála rychlostí přibližně 2 stupně Celsia za hodinu. Vířivku jsme testovali v chladnějším počasí, v němž termokryt splnil svůj účel – vířivka přes noc do rána vychladla pouze o 3 stupně Celsia. Do této vířivky pro 4 osoby se sice opravdu vejdou 4 lidi, ovšem pro maximální pohodlí doporučujeme alespoň jednoho nenásilně vystrnadit. Co se kvality masáže týče, čekejte spíše příjemné bublání a relax než drsnou vodní akupresuru.
Dále jsme si do parády vzali o něco luxusnější vířivku – Intex Pure Spa Jet and Bubble Octagon určenou pro 4 osoby.
Ta nás lákala především kombinací vzduchových a 6 hydromasážních trysek a systémem slané vody. Montáž vířivky opět proběhla jednoduše, stejně tak i napuštění. Kde jsme však pocítili největší rozdíl, byly trysky. Hydromasážní trysky totiž masírují opravdu hloubkově a jejich účinek je srovnatelný s klasickou vířivkou. Solinátor rovněž nahradil chemii, voda ve vířivce vydržela dlouho čistá a bez chlorového zápachu. Ovládání vířivky probíhá skrze displej, na který při relaxování pohodlně dosáhnete.
Nafukovací vířivky diskuze
Z diskuzí o nafukovacích vířivkách celkově vyplývá, že nejvíce si lidé stěžují na kartušovou filtraci a malou sílu bublin u první recenzované vířivky. Pravdou však je, že nafukovací vířivky se běžně dodávají s kartušovými vložkami, protože písková filtrace nedává na tak malý objem vody smysl. Údržbu vířivky vám ulehčí již zmiňovaný solinátor.
Náš tip: Při výběru nafukovací vířivky počítejte s tím, že za málo peněz jednoduše nedostanete vše.
- Tipy a rady, které oceníte
Na závěr se s vámi ještě podělíme o několik rad a tipů, které se vám při koupi nafukovací vířivky mohou hodit.
Nafukovací vířivka se slanou vodou (solinátorem)
O tom, že slaná voda působí blahodárně na zdraví i pokožku, se ví. Kromě toho má i výborné antiseptické a dezinfekční účinky, takže se používá nejen do bazénů, ale i do některých nafukovacích vířivek. Některé nafukovací vířivky mají již vestavěnou solonizační jednotku, k jiným ji lze jednoduše napojit. Slaná voda sníží rovněž spotřebu chemie, takže ve výsledku voda nezapáchá chlorem. Ceny těchto nafukovacích vířivek začínají zhruba na 20 tisících korun.
Nafukovací vířivka bazar
Jestliže se vám desítky tisíc za nafukovací vířivku zdá dost, poohlédněte se po bazarové nafukovací vířivce. Spousty nabídek najdete například na Sbazar.cz nebo na Bazos.cz, zde se však vyplácí obezřetnost. Hrozí totiž riziko, že vám prodávající neřekne o velké závadě nebo vám prodá nefunkční vířivku. Lepší volbou jsou bazary e-shopů, které nabízí funkční nafukovací vířivky s lehkým poškozením, jež na kvalitní provoz nemají vliv, až s 50% slevou.